Bizi Arayın | 232 421 05 45Pedodonti

Dentalsancak Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği
Çocuklara uygulanan her türlü tedavi ve koruyucu diş hekimliği işlemlerini yapan, bu konuda özel eğitim almış diş hekimlerine pedodontist (çocuk diş hekimi), bu diş hekimliği dalına da pedodonti denir.
Çocuklarda diş çürümelerinden korunmanın birincil şartı, aşırı şekerli ve yapışkan maddelerin tüketiminden kaçınmaktır. Çocuklar küçük yaşlarından itibaren (6 ay- 1 yaş ) diş hekimine götürülmelidir. Çocuğun ağız ve diş gelişimi kontrol altında tutulmalıdır.
Dişteki çürük kısım temizlenerek duruma göre kalıcı veya geçici dolgu ile tedavi edilir. Bazı durumlarda diş dolgu ile tedavi edilemeyecek kadar harap olmuştur. Böyle dişler bazen çekilmek yerine çocuklar için özel olarak hazırlanmış capler ile örtülerek bir süre daha ağızda tutulabilir.
Dentalsancak Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği
Çocukluk çağlarında sürekli hareket halinde olan çocuklar, sık sık düşebilmektedir. Diş hekiminizin hazırlayacağı basit bir ağızlık, yüzün alt kısmına gelecek bir travmanın yaratacağı hasarı engeller. Bazı durumlarda çürük, dişin iç kısmındaki canlı (sinir-pulpa) bölüme kadar ilerler. Bu durum çocuğun yüzünün şişmesine, şiddetli ağrıya sebebiyet verir. Vücuda zarar vermeye başlamış bu dişi ağızda tutmak çocuğun sağlığı açısından doğru değildir.
Ancak yine de çürümüş diş süt dişlerinden birisi değil ise diş çekimi yapılmadan önce, dişin gerçekten çekilmesi gerekliliği detaylı bir şekilde araştırılır. Dişi çeneden ayırmak, son çare olarak görülmeli ve mümkünse alternatif çözümler üzerinde durulmalıdır. Dişlerin üzerinde oluşan bakteri plağı eğer normal fırçalama ile uzaklaştırılamayacak kadar birikti ise diş hekimi tarafından temizlenerek uzaklaştırılmalıdır.
Bu işlem bakteri plaklarının uzun vadede meydana getireceği diş taşı ve çürük gibi problemlerin de oluşumunu engelleyecektir.